قسمت7️⃣2️⃣ مطالب برگرفته از کتاب شریعه خرد و شط شعور اشراقی

💓💙موضوع :
کمال و آشیانه‏ ى تکامل

 

💓💙طبیعت مادى، آشیانه‏ ى تکامل و رشد انسان‏ها ى الهى است چرا که سراى دنیا مرکز تضاد و محدودیّت است و فراز و نشیب‏ هاى دنیا در همین مأمن است و این جایگاه مى‏ تواند، انسان را پخته‏ تر کند،

💓💙پیامبر خاتم صلى‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله مى‏فرمایند: الدُّنیا سوقٌ رَبِحَ فیها قَوْمٌ وَ خَسِرَ آخروُن یعنى: دنیا بازارى است که در آن عدّه‏اى سود و عدّه‏اى ضرر کرده‏اند.

در این بازار عطّاران مرو هر سو چو بیکاران
به دکّان کسى بنشین که در دکّان شکر دارد

 

💓💙گام نخستین جهت کسب کمالات

 

💓💙اوّلین گام که مى‏تواند انسان را ارتقا بخشد پى بردن به موانع ترقّى و اطّلاع از عیوبى است که این عیب‏ها آفت روح ما شده است.

 

💓💙امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام مى‏فرمایند: «طَوبى لمَنْ شَغَلَهُ عَیْبُهُ عَنْ عُیُوبِ النّاسِ» آفرین به کسى که قبل از آن‏که به مطالعه‏ ى عیوب دیگران بپردازد، عیوب خود را بیابد و برطرف کند.

هر کسى کو عیب خود دیـد و شناخت
انــدر استکمال خود ده اسبه تاخت

زان نمـــى‏پـرّد بـه سـوى ذوالجـلال
کــو گمـانى مـى‏بـرد خود را کمـال

علّـــتى بـدتـر ز پـنـــدار کمـــال
نیست اندر جان تو اى خوش جمال

علّـــت ابلیــس اَنـَا خَـیرٌ بُـــدَست
این مرض در نفس هرمخلوق هست

 

💓💙آنان که پندار کمال دارند، یعنى خودشان را انسان‏هاى کامل در همه ‏ى ابعاد مثل اخلاق و علم وعرفان و ادب و معرفت و ولایت اهل بیت علیهم السلام مى‏دانند دچار یک جهل مرکّبى شده‏اند که هیچ‏گاه به سراغ رفع عیوب و اتّصاف به کمالات الهى نمى‏روند

 

💓💙 و از این زمره هم‏چنین کسانى را مى‏توان برشمرد که از کمالات الهى غافل شده و امتیازات مادى و پوچ شیطانى را کمال مى‏نامند.

💓💙و حب ریاست، ثروت‏ اندوزى، شهوت ‏رانى، ریاکارى، حیله‏ گرى در دیدگاه آنان کمال پنداشته شده است و اطاعت از حق‏ تعالى و خاکسارى بر آستان خورشید تابنده‏ هستى، یعنى امام زمان حضرت مهدى آل‏ محمّد عجل اللّه فرجه در دیدگاه آن جاهلان، عقب ‏افتادگى به حساب مى‏آید.

 

 

📚📚برگرفته از کتاب « شریعه خرد و شط شعور اشراقی » از استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی (بحرالعلوم) صفحه 50و 49


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :اردیبهشت 9, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا