قسمت 34

مولاى عارفان و امام موحّدان، امیرمومنان علیه‏ السلام در وصف آن کبوتران سبکبال آسمان عرفان که با مجاور قرار دادن روح خودشان در کنار گرماى محبّه‏ الله و با تبعیت از امام معصوم، که هر آینه اطاعت و محبتش،اطاعت و محبّت خداست مى‏ فرمایند: علم و دانش با حقیقت و بصیرت به آن‏ها روى آورده و روح یقین را لمس کرده‏ اند و آن‏چه دنیاپرستان هوس‏ باز مشکل مى‏ شمرند، بر آن‏ها آسان است و آن‏ها به آن‏چه جاهلان از آن وحشت دارند، انس گرفته ‏اند.

در دنیا بدن‏هایى زندگى مى‏ کنند که ارواح‏شان به جهان بالا پیوند دارد آن‏ها خلفاى الهى در زمین‏ اند و دعوت کنندگان به دین خدا. آه، آه چقدر اشتیاق به دیدار آن‏ها دارم.

مسلّماً آن‏چه را که امیرمومنان در وصف اینان فرمودند، محقّق نمى ‏شود در کسى، الاّ به واسطه‏ داشتن ادب و اطاعت کردن از حضرات محمّد و آل او و به عبارت دیگر اوصاف مذکور و امثال آن،صفاتى است که در آیه ‏ها و روایت‏ها و کلام عارفان در وصف شیعیان واقعى آل محمّدصلى ‏الله‏ علیه ‏و‏آله ، بیان شده است.

اثبات این مطلب بسیار شیرین است ولى مشروط به زمانى دیگر است زیرا که بحث و بررسى آن در این مقدمه نمى‏ گنجد، امّا با دلایل عقلى، فلسفى، اشراقى و شهودى که در سرچشمه‏ عترت و قرآن وجود دارد، بزرگان دینى ما اثبات نموده ‏اند که حقِ مطلقِ و مطلق حق در ایمان به خلیفه‏ مطلق حق یعنى امام هر زمانى است که از طرف حق تعالى منصوب است.

… ادامه دارد

برگرفته از کتاب « شریعه خرد و شط شعور اشراقی » از استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی (بحرالعلوم) صفحه

51و52


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :بهمن 7, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا