قسمت4️⃣5️⃣مطالب برگرفته از کتاب شریعه خرد و شط شعور اشراقی

🎀💞موضوع: وسعت اندیشه الهی انسان

 

🎀💞(وَ فىِ السَّمَاءِ رِزْقُکُمْ وَ مَا تُوعَدون) ما رزق‏ مان را از آسمان مى‏ جوییم. به تمثیل وقتى #زن و #شوهرى مى ‏دانند که در دیدگاه خاتم انبیا ازدواج آن‏ها آن‏قدر برکت دارد که خواب یک انسان متاهّل از عبادت یک انسان مجرّد و بدون همسر، بالاتر است دیگر در کمبودهاى زمینى جنگ و دعوا نمى‏ کنند .

 

🎀💞دین ما حق است چون ما را آسمانى مى کند و نگاه ما را از محدودیّت دنیا به بى ‏نهایت آسمانیان عروج داده حتّی در #ازدواجى که زمینیان فقط به آن نگاه محدود مادى و دفع شهوت دارند، این مقایسه را مى‏ کنند و مى‏ دانید در قیاس، همواره دو چیز هم‏ ردیف را مقایسه مى‏کنند، طلا را با طلا، نقره را با نقره، بلا را با بلا، طلاى 24 عیار را با 18 عیار و بلاى کمبود پول را با بلاى کمبود سلامتى جسم، مقایسه مى‏کنند در این‏جا خواب را با نماز مقایسه مى‏کنند، خواب انسان #متاهّل را با نماز انسانِ #مجرّد و #عَذَب.

 

🎀💞ما باید تکلیف‏مان را روشن کنیم که آیا تابع نفس زمینى هستیم یا عقل آسمانى. داستان مجنون را با شترش مى‏ دانید که مجنون با شتر خود به سمت خانه‏ ى لیلى رفت و شتر چون بچّه ‏اى زاییده بود هر وقت مجنون از حال عادى خارج مى‏ شد و محو تخیّل جمال لیلى مى‏شد، آن شتر به سمت بچّه‏ ى خود مى ‏رفت و آخر، کار به جایى رسید که مجنون به شتر خطاب کرد که تو به سمت معشوقت مى‏روى و من هم به سمت محبوبم مى‏روم و راه من و تو از هم جدا است.

 

هم چو مجنون در تنازع با شتر گه شتر چربید و گه مجنون حُر
جـان گشـاید سـوى بالا بال‏ها تـن زده انـدر زمیـن چنگال‏ها
میل مجنون سوى آن لیلى روان میل نـاقه پـس پـى کـرّه دوان

 

… ادامه دارد
برگرفته از کتاب « #شریعه_خرد و شط شعور اشراقی » از استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی (بحرالعلوم) صفحه60


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :اسفند 21, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا