قسمت 118

انسانی که به این باور و بینش برسد که نظام خلقت، مرجع و ملجاء و مفزع و پناهی  غیر از حضرات محمد و آل محمد علیهم السلام ندارد، حکیم است.

 

 

🌴⚫️و لذا چون هستی را گدای آن حضرات می‌بیند، خود را در زمره‌ی گدایان آنها قرار می‌دهد تا بر وفق حرکت سیال هستی، حرکت کند که‌ :

ما ز دریــاییم و دریــا می رویم

ما ز بالایـــــیم و بالا مـــی رویم

***

 

من ز نور آباد مولا آمدم

از بلورستان زهرا آمدم

…..

 

 

🌴⚫️آن کسانی که منکر این حقیقت هستند و لیاقت بر دوش داشتن خلعت گدایی آستان معصومان علیهم السلام را ندارند بر خلاف جریان رودخانه هستی در حرکتند و عاقبت آنها هلاکت روحانی است.

 

 

 

🌴⚫️گاهی آن افراد لایق، علوم دینی و استدلالی را خوانده‌اند و گاه تحصیل ننموده‌اند ولی بر اساس این تفسیر در زمره‌ی عالمان و حکیمانند و در حدیث آمده است : « اول العلم معرفه الجبار و آخر العلم تفویض الامر الیه » و « لیس العلم بکثره التعلّم بل هو نورٌ یقذفه الله فی قلب من یشاء».

 

 

🌴⚫️اولین مرتبه‌ی علم، معرفت خداوند و آخرین مرتبه‌ی آن سپردن امور به خدا و توکل به او تسلیم در برابر او است و علم به کثرت فراگیری نیست بلکه نوری است که خداوند در جان کسانی که اراده نموده تجلی می‌دهد.

 

 

 

🌴⚫️چنانچه حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام در زیارت جامعه می‌فرمایند :‌ «مَنْ أَتَاکُمْ نَجَا وَ مَنْ لَمْ یَأْتِکُمْ هَلَک‏».

 

 

📗برگرفته از کتاب صهبای کوثر از تالیفات استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی

بحرالعلوم صفحه160


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :آذر 5, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا