هیئت تحریریه وب سایت ولیجه شیعه
به عنوان نمونه به بخش 26 و 27 از کتاب صهبای کوثر درباره اسرار ماه مبارک رمضان و رابطه آن با حضرت زهرا و حضرت سیدالشهداء علیهماالسلام تألیف آیت الله حاج سیدمحمدحسین میردامادی پرداخته و تقدیم دانشمندان ارجمند می نماید :
اشراق بیست و هفتم:(نگاهی دوباره به مباحث حروف و اعداد)

چون در این مجموعه از رابطه‌ی حروفی و عددی با معصومین خصوصا حضرت زهرا علیهاالسلام سخن به میان آمد لازم می‌دانیم به این نکات توجه خوانندگان عزیز را جلب نماییم.

آنگاه که ما در مباحث اعتقادی از دیدگاه قرآن، کلام معصومان و برهان اثبات می‌کنیم که حقیقت محمدیّه، اول تجلی حضرت حق است و احاطه ی تکوینی و تشریعی به کل نظام هستی دارد پس باید قبول کنیم که این احاطه در عالم ذهن و خارج و کتابت و گفتار و در عالم حروف و اعداد که از شئون وجودند هم سریان دارد.[i]

  ما به حمد الله موفق شدیم که واژه‌های زیبای مطابق با حضرات معصومین علیهم السلام از طریق اعداد را شرح داده و مطابق با آیات و روایات توضیح دهیم البته، جد امجدمان معلم سوم علامه ی فهامه سید محمد باقر داماد معروف به «میرداماد» در کتاب جذوات و مواقیت بخش مهمی را اختصاص به اسرار حروف و اعداد داده و اسرار قرآنی و حدیثی آن را از دیدگاه حکمت یمانی شیعی مأخوذ از عترت طاهرین و قرآن مبین و برهان های عقلانی قویم، بررسی می کند. این کتاب که با حواشی علامه ملاعلی نوری همراه است، بسیاری از سوالات و شبهات مخالفین را جواب می دهد. همچنین جدّ بزرگوارمان  داماد و شاگرد بزرگ میرداماد، حکیم و فقیه سترگ، علامه المجتهدین میرسید احمد علوی عاملی نیز در این علوم استاد بوده و شرحی زیبا بر شعر رمزگونه و علم الحروفی آن حکیم دارد:‌

عینان عینان لم یکتبها قلم        و فی کل من العینین عینان

نونان نونان لم یکتبها قلم         و فی کل من النونین نونان

که آن را با عین ابداعیات و مخترعات و نون تکوین و تدوین منطبق ساخته است همچنان که حسب روایات، ارتباط رمزی حروف مقطعه‌ی قرآنی و اعدادشان را با مقام معصومین بیان فرموده است.و البته از نظرات علمای بزرگ شیعی همانند علامه ملا علی نوری، حکیم میرزا مهدی آشتیانی هم در این زمینه می‌توان استفاده نمود.

معلم سوم، حکیم میرداماد در کتاب« نبراس الضیاء فی مسأله البدا»، در این باره مطالب عمیقی دارد و البته روش علمای شیعه همانند اعلام و آیات عظام علامه علامه مجلسی اول و دوم و علامه شیخ بهایی و علامه میر فندرسکی و علامه فیض کاشانی و نوادگان جناب حکیم میرداماد مثل آیات عظام و حکما و فقهای کرام که از اجدادمان می‌باشند یعنی میر محمد اشرف، میر عبدالحسیب،میر عبدالحفیظ و….. از معاصرین همانند علامه شیخ علی اکبر نهاوندی صاحب کتب معروفه همانند کتاب «العبقری الحسان» و«انوارالمواهب فی نکت اخبار المناقب» و علامه میرجهانی اصفهانی و….. رحمه الله علیهم اجمعین  در شرح این علوم و فنون در راستای فهم کلام الله و کلام معصومین: بوده است.و معروفترین آنها فقیه بزرگ شیعه علامه حکیم جناب شیخ بهایی است که کتب مثل کشکول و کتاب اربعین حدیث به صورت متفرقه و کتب مستقله‌ی او درباره‌ی علم الحروف و الاعداد مشحون از این مباحث است.

 

برگرفته از کتاب « صهبای کوثر » از تألیفات استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمد حسین میردامادی بحرالعلوم صفحه 384و385

[i] – علم الحروف و الاعداد از دیدگاه معصومین مورد تایید بوده و کتابهایی نظیر وسائل الشیعه، مستدرک الوسائل، بحارالانوار، معانی الاخبار شیخ صدوق و… درباره آن، احادیثی زیبا از معصومین علیهم السلام نقل کرده اند.

جای تأسف است که بعضی این مطالب را در زمره‌ی ذوقیات و استحسانات و علوم غریبه‌ی منهی عنه دانسته و به ریشه‌ی اصلی آن که قرآن کریم و روایات است توجهی نمی‌کنند و بعضی دیگر طالبین این علوم را ادامه دهندگان حروفیه و اسماعیلیه و باطنیه و بعضی از صوفیه می دانند و حال آنکه بین این علوم از دیدگاه حضرات معصومین علیهم السلام و دیگران تفاوت از زمین تا آسمان است.


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :خرداد 4, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا