در این بخش به بیان نکاتى پیرامون اوضاع علمى و زندگى جناب کاشى و بیدآبادى نیز مى‏ پردازیم:

 

اشراق دهم: آخوند ملاّ محمّد کاشانی(آخوندِ کاشى)

آخوند کاشى قدس سره همان کسى است که وقتى نامش را تداعى می کنیم، ناخودآگاه به یاد عبادت‏هاى عاشقانه‏ ى او در محضر خداى متعال و توسّلات عارفانه‏ ى او در محضر اهل بیت طهارت علیه‏السلام مى‏ افتیم او که به تعبیر استاد با کرامت حوزه‏ علمیّه ‏ اصفهان، عارف و عاشق دلسوخته، آیت ‏اللّه حاج سید جلال الدین هاشمى قدس سره، ذکرش ما را به یاد اوّل سوره ‏هاى حدید، حشر، تغابن، صف، جمعه واعلى مى‏ اندازد که در آن سوره‏ ها خداوند تمام هستى را تسبیح‏ گوى خود معرّفى کرده و آخوند کاشى داراى گوش دل و معنوی (گوش برزخى) بود که صداى تسبیح مخلوقات را مى‏ شنید و خود نیز از بارزترین تسبیح‏ گویان عهد خود بوده است.

چرا که به تواتر از شاگردانش نقل شد که وقتى او به نماز مشغول مى‏ شد و به ذکر (سبوحٌ قدوس ربُّ المَلاَئِکَهِ وَالرّوحِ) در سجده مداومت مى‏ کرد، تمام مدرسه ‏ى صدر اصفهان اعم از در و دیوار و درختان و پرندگان هم به این ذکر مشغول مى‏ شدند. یا به عبارت بهتر تسبیح او با تسبیح مخلوقات پیرامون او عجین و همراه مى‏ گردید و به نقل مرحوم آیت الله سید جلال الدین هاشمی و آیت الله شیخ الرئیس اصفهانی، وقتی مشغول ذکر یا علی ( ذکر ولایت ) می‌شد بی هوش و درب و دیوار حجره‌ی او به این ذکر مترنم بود.

مورّخ و مؤلّف گرامى مرحوم سید مصلح ‏الدّین مهدوى مى‏ گوید: حاج ملاّ حسینعلى مى‏ فرمود: من نیمه شب از حجره بیرون آمدم، دیدم در و دیوار و همه ‏ى درختان و… به ذکر (سبوحٌ قدوس) مشغولند ، حال خوبى پیدا کردم و دورى زدم در مدرسه‏ ى صدر دیدم آخوند کاشى مشغول این ذکر است و همه‏ ى اشیا با او هم صدایند… و وقتى از آخوند کاشى پرسیدند که او چنین در وصف شما مى‏ گوید، فرمود این‏که همه‏ ى اشیا به ذکر من ذکر مى‏ گویند، امرى (مهمّ) نیست، بلکه مهمّ آن است که او از کجا محرم این راز شده است.[1] (ملاّ حسینعلى همان عارف الهى یعنى جناب آیت‏ الحق ملاّ حسینعلى صدیقین والد مرحوم آیت‏ اللّه حاج آقا باقر صدیقین است که هر دو از مشاهیر عارف اندیش اصفهان بودند.[2] وى از شاگردان آن سه عالم فرهیخته یعنى جناب خان و مرحوم بیدآبادى و آخوند کاشى است).

[1]. تاریخ حکما و عرفا… صدوقى سها، ص 75 و. زندگانى حکیم جهانگیر خان، ص 55، مصلح ‏الدین مهدوى از مورخین و مؤلفین معروف اصفهان است از او آثار زیادى در باب آثار تخت پولاد و علماى اصفهان مانده است و از تألیفات اوست یاد نامه ‏ى مرحوم پدرم آیت‏ اللّه بحرالعلوم میردامادى که در سال 1370 شمسى تألیف نمود.

 

[2]. و اینک در زمان ما صدیق مکرم و شفیق محترم جناب حجهالاسلام و المسلمین استاد حاج شیخ حسن آقا صدیقین خلف صالح آن نسل، پرچم معرفت و محبّت اهل بیت را که از پدربزرگ و پدر عزیزشان به ایشان رسیده با کفایت و لیاقت الهى به دست دارد و در تبلیغ از دین و عرفان اهل بیت کوتاهى نمى ‏فرماید.

 


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :خرداد 2, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا