قسمت 28 مطالب برگرفته از کتاب شریعه خرد و شط شعور اشراقی

🎀💞موضوع:قرآن و روایات در باب تعقّل:

🎀💞علامه طباطبایى(رحمه الله علیه ) مى‏ فرماید: اگر در آیات قرآن جستجو شود شاید بیش از سیصد آیه وجود دارد که متضمّن دعوت مردم به تفکّر و تذکّر و تعقّل است که یا خود آن آیه استدلالى را تلقین مى‏ نماید یا از اولیا و انبیا استدلال هایى را نقل مى ‏کند.

 

🎀💞درقرآن کریم49مرتبه ازماده و مشتقّات عقل، استفاده شده که به سوره‏ بقره /242 و73، ملک10/ عنکبوت43/ اعراف 185/ طارق/ 5 و ق/ 6 مى ‏توان اشاره کرد و هم‏ چنین است فراخوانى به تفکّر منطقى مثل سوره‏ بقره/219و دعوت به تدبّر مثل سوره‏ ص/ 29 و
حضرت محمّد(صلى‏ الله ‏علیه ‏و‏آله)/24

🎀💞نمونه‏ دیگرى ازتأیید دین نسبت به عقل‏ گرایى واستدلال دراین آیات وجود دارد و از این نمونه است آیات ذیل: دعوت به تبصّر: سوره‏ نور/44، انعام/104دعوت به تفقّه: سوره‏ توبه/122و انعام/65 و 98.
امّا واژه‏هایى مثل حلم و نُهى و حِجر هم در آیات قرآن مترداف واژه‏ عقل آمده، مثلاً در سوره‏ طور/ 32، طه/54 و128، فجر/5 امّا واژه‏ قلب و مشتقّات آن هم درآیات قرآن مترادف واژه‏ عقل آمده است مثل آیه‏ «انّ فىِ ذَلِکَ لَذِکرَى لِمَن کانَ لَهُ قَلْبٌ» به درستى که در این براى کسى که قلب دارد هر آینه تذکّرى است .

 

🎀💞وجود نازنین امام هفتم حضرت موسى بن جعفر علیه‏ السلام به هشام بن حَکَم فرمودند: قلب در این آیه به معناى عقل است و علاّمه‏ طباطبایى در توضیح آن مى‏ نویسند قلب آن چنان چیزى است که به وسیله‏ آن،انسان تعقّل مى‏ نماید وحق را ازباطل وخیررا از شرّ جدا مى‏ سازد، پس اگرآدمى، تعقّل نکند و این امور را از هم جدا نسازد، وجودش به منزله‏ عدم است.

 

… ادامه دارد

برگرفته از کتاب « شریعه خرد و شط شعور اشراقی » از استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی (بحرالعلوم) صفحه

46و47


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :آذر 5, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا