قسمت4️⃣3️⃣مطالب برگرفته از کتاب شریعه خرد و شط شعور اشراقی

🎀💞موضوع: صفات عالمان ربانی

 

برخى از عبارات معصومین به شرح زیر است:
1ـ قال‏ النبى صلى‏ الله‏ علیه ‏و ‏آله: اوّل العلم معرفه‏ الجبار و آخر العلم تفویض الامر الیه: اوّلین درجه ‏ى علم، خداشناسى است و آخرین درجه ‏اش، آن است که همه‏ ى امور را به خدا واگذار کنى.
2ـ قال الصادق علیه‏ السلام: لیس العلم بکثره التعلّم بل هو نور یقذفه اللّه فى قلب من یشاء: علم به زیاد یادگرفتن نیست بلکه علم نورى است که خدا به هرکس که اراده کند در قلبش آن نور را قرار مى ‏دهد.
3ـ قال الباقر علیه ‏السلام: لیس العلم فى ‏السّماء فینزّل الیکم و لا فى‏ تخوم الارض فیصعد لکم بل العلم مجبول فى قلوبکم مرکوز فى طبایعکم تخلقو باخلاق اللّه الروحانییّن یظهرلکم علم در آسمان نیست که مثل باران بر شما ببارد و مثل گیاه نیست که از دل زمین براى شما بروید بلکه علم در حقیقتِ ذات و قلب شما و در درون طبیعت روح انسانى و سرشت شما نهفته است که اگر اخلاق و سیرت و درون شما الهى گردد و باطن شما ملکوتى و روحانى و خدایى شود آن علم که در درون شما است، ظاهر مى‏ شود و مثل چشمه‏ اى از قلب بر زبان‏ تان مى ‏جوشد و جارى مى‏ شود.
4ـ قال رسول اللّه صلى ‏الله‏ علیه‏ و ‏آله: مَنْ اَخْلَصَ لِلّهِ اَربَعیِنَ صَبَاحا جَرى مِنْ قَلْبِهِ عَلىَ لِسَانِهِ یَنَابیِعَ الْحِکْمَهِ : کسى که چهل روز (حداقل) براى خدا خالص بماند، چشمه ‏هاى حکمت (علم الهى) از قلبش بر زبانش جارى مى‏ شود.

… ادامه دارد
برگرفته از کتاب « #شریعه_خرد و شط شعور اشراقی » از استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی (بحرالعلوم) صفحه59و60


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :اسفند 8, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا