قسمت8️⃣2️⃣ مطالب برگرفته از کتاب شریعه خرد و شط شعور اشراقی

💓💙موضوع :
گام دوم رفع موانع

 

💓💙گام دوم رفع موانع
کسى که در راه کمال گام بر مى ‏دارد جهت رفع عیوب اوّلاً باید به محاسبه ‏ى نفس در هر روز پرداخته و ثانیاً مجاورت با پاکى ‏ها و پاکان هستى یعنی چهارده معصوم علیهم السلام و اولیای مورد تأیید آنان در این راه ، اصلى‏ترین دستور می‌ باشد که به انجام آن سفارش شده است.

 

نان مرده چون حریف جان شود
زنده گـردد نان و عین آن شود

هیـزم تیـره حـریف نـــار شـد
تیره‏ گـى رفـت و همه انوار شد

در نمک لان چون خرِ مرده فتاد
آن خرى و مردگى یک سو نهاد

صبـغه اللّه است خـمّ رنـگ هُو
پیس‏ها یک رنگ گردد اندر او

💓💙مولاى عارفان و امام موحّدان، امیرمومنان علیه‏ السلام در وصف آن کبوتران سبکبال آسمان عرفان که با مجاور قرار دادن روح خودشان در کنار گرماى محبّه‏ الله و با تبعیت از امام معصوم، که هر آینه اطاعت و محبتش،اطاعت و محبّت خداست مى‏فرمایند:

 

💓💙علم و دانش با حقیقت و بصیرت به آن ‏ها روى آورده و روح یقین را لمس کرده‏اند و آن‏چه دنیاپرستان هوس‏باز مشکل مى ‏شمرند، بر آن‏ها آسان است و آن‏ها به آن‏ چه جاهلان از آن وحشت دارند، انس گرفته‏ اند. در دنیا بدن‏ها یى زندگى مى‏کنند که ارواح‏شان به جهان بالا پیوند دارد آن‏ها خلفاى الهى در زمین‏ اند و دعوت کنندگان به دین خدا. آه، آه چقدر اشتیاق به دیدار آن‏ها دارم.

 

💓💙مسلّماً آن‏ چه را که امیرمومنان علیه السلام در وصف اینان فرمودند، محقّق نمى‏شود در کسى، الاّ به واسطه‏ ى داشتن ادب و اطاعت کردن از حضرات محمّد و آل او و به عبارت دیگر اوصاف مذکور و امثال آن،صفاتى است که در آیه ‏ها و روایت‏ ها و کلام عارفان در وصف شیعیان واقعى آل محمّدصلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله ، بیان شده است.

 

💓💙اثبات این مطلب بسیار شیرین است ولى مشروط به زمانى دیگر است زیرا که بحث و بررسى آن در این مقدمه نمى‏گنجد، امّا با دلایل عقلى، فلسفى، اشراقى و شهودى که در سرچشمه‏ ى عترت و قرآن وجود دارد، بزرگان دینى ما اثبات نموده‏اند که حقِ مطلقِ و مطلق حق در ایمان به خلیفه‏ ى مطلق حق یعنى امام، هر زمانى است که از طرف حق تعالى منصوب است.

 

 

📚📚برگرفته از کتاب « شریعه خرد و شط شعور اشراقی » از استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی (بحرالعلوم) صفحه 51و52


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :اردیبهشت 9, 1397

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا