🌸 نگاهی اجمالی به روایات معصومین علیهم السلام در رابطه با روزه

 

🌸 حدیث دوم 🌸 حضرت امام جعفر صادق علیه السلام از حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می‌فرمایند که خداوند متعال فرموده است: روزه براى من است و من خود جزاى آن میشوم. و روزه از بین مى‏برد خواسته هاى نفسانى و شهوات طبع را، و روزه آئینه دل را صفا مى‏دهد، و اعضاء و جوارح را پاک مى‏سازد، و ظاهر و باطن را آباد مى‏کند، و انسان را در مقابل نعمت‏هاى پروردگار متعال سپاسگزار قرار مى‏دهد، و موجبات دستگیرى از نیازمندان و احسان بر فقراء را فراهم مى‏کند، و حالت خضوع و خشوع قلب و گریه و تضرع را ایجاد مى‏نماید، و یگانه وسیله توجه و پناه به سوى خداوند مهربان است، و موجب انقطاع و اِعراض از مخلوقات بوده و اهتمام انسان را از غیر راه حق منصرف می‌نماید، و سبب مى‏شود که بر حسنات و اعمال خیر انسان افزوده شده و به همان نسبت از کارهاى بد و ناشایست که مخالف صلاح و روحانیت و سعادت است کاسته شود. و در روزه گرفتن فوائد بیشمار است، و همین اندازه که اشاره شد براى اشخاص عاقل و خردمند که توفیق عمل به این عبادت مهم را پیدا کرده‏اند کفایت خواهد کرد. »مصباح الشریعه ترجمه مصطفوی صص83 و84
به نظر می رسد که توجه به این مبحث که ملاقات خداوند، معنا و تحقق و مصداق ندارد الا در معرفت و محبت حضـرات محمد وآل محمد علیهم السلام ، از مبــاحثی
است که کمتر به آن توجه شده است.
عالمانی نظیر علامه‌ی مجلسی اول که خود از فقهای عارف اندیش و از محدثین حکیم شیعه است، واقف و آگاه به این مطلب‌اند که ملاقات رب در مقام ذات معنا ندارد و آن چه در باب ملاقات خدا در قرآن و روایات آمده منحصراً در معرفت شیعه‌ی عارف به انوار حضرات محمد و آل محمدعلیهم السلام محقق است و لاغیر و روایات خاصه و عامه و دلایل برهانی و اشراقی و قرآنی در این باب فراوان است.
آیه شریفه «‌ قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِکَ فَلْیَفْرَحُوا » رمزی از سرور و شادی و بهجت شیعه است و روایات دلیل بر آن است.
واژه‌ی فضل الله و رحمه الله که به ترتیبِ‌ نقل حدیث با پیامبر و امیرمؤمنان منطبق است، به ترتیب با لحظه‌ی افطار و سپس با ملاقات رب منطبق است به این معنا که در لحظه‌ی افطار که روزه دار واقعی، به فطرت فاطمیِ خود و به تجلیات او واصل می‌شود، فضل خاصه‌ی خداست. و لقاء و فنای در آن انوار که عین لقاء‌الله است جلوه‌ی رحمت خاصه‌ی رحیمیه است.
برگرفته از کتاب صهبای کوثر از تألیفات استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی بحرالعلوم صفحه 180 و 181


برچسب ها برچسب ها : , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :تیر 2, 1396

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا