ولیجه شیعه

زندگینامه سید صالح میردامادی

یکی ازعلمای ربانی شهرستان خمینی شهرمرحوم آیت الله حاج سید محمد صالح میردامادی می باشد و نامبرده از علمای زاهد و عابد و عارف اندیش این دیار بوده و عموم مردم در اصفهان و خمینی شهر از نفس گرم و دم معنوی و دعای مستجاب او حکایتهای زیبایی را نقل کرده اند و چون  حقیر یعنی سید محمد حسین میردامادی ( بحرالعلوم ) ا زنوادگان ایشان می باشم و اطلاعاتی را از تاریخ آن بزرگوار جمع آوری نموده ام لازم دانسته که آن را تقدیم خوانندگان ارجمند نمایم الّا آنکه چون فرزند بزرگوار ایشان که عموی پدر بنده می باشد یعنی جناب مستطاب دانشمند مکرم حاج سید حسن میردامادی جهت کنگره ی بزرگداشت استاد ایشان یعنی آیت الله فهامه و علامه ی عارف اندیش ، آخوند کاشی مقاله ای را به عنوان تشریح حالات شاگرد آخوند کاشی یعنی آیت الله آقاسید محمد صالح میردامادی تقدیم آن کنگره نموده بودند و آن مقاله از بهترین مقالات شناخته شد لذا رسم ادب را بر آن دیده که عین آن مکتوب را مقدم بر  دانسته های خود کرده و در این وبلاگ تقدیم خوانندگان بنمایم . مقاله ی دانشمند مکرم حاج سید حسن میردامادی فرزند آیت الله حاج سید صالح میردامادی

نسب شریف معظم له :

۱- میر محمد صالح بن میر سید احمد بن سید محمد حسین بن میر سید محمد اشرف ثانی بن میر محمد حفیظ حسینی عاملی میردامادی بن میر محمد اشرف بن سید عبدالحسیب بن میر سید احمد علوی عاملی ، داماد و پسرخاله ی حکیم میرداماد مطابق با شجره نامه مقابل که اصل آن مهر و امضا شده  به مهر و امضای حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی می باشد. عالم فاضل جلیل ، عابد زاهد کامل در اصفهان نزد علماء این شهر تلمذ نموده و در سده ساکن و در مسجد آنجا امامت نموده و مورد توجه و عنایت عموم علماء و مؤمنین بوده و در شبهای جمعه در مساجد : خوزان و بقعه امام زاده سید محمد سده و در مسجد جناب سعید بن جبیر اسدی کوفی واقع در زاویه شرقی جنوبی صحن امام زاده واجب التعظیم و التکریم درب امام در اصفهان ، ( خیابان عبدالرزاق ) مراسم احیاء و قرائت دعای کمیل را به جای می آورده است. پس از وفات در بقعه جد اعلای خویش میر محمد اشرف در قبرستان ورنوسفادران مدفون گردید و قبر او از مزارات متبرک و مورد نظر مقدسین می باشد و بوسیله روح پرفتوح او ازخداوند متعال قضای حوائج خود را می طلبند و امید به استجابت دارند. مرحوم میر محمد صالح دارای چهار فرزند پسر به نامهای مرحوم آیت الله سیداسدالله صدرالاسلام میردامادی، حضرت آیت الله حاج سید محمد میردامادی «مدظله العالی»، حاج سید علی، حاج سید حسن بوده است.                                                                 « یادنامه فقیه اهل بیت،عارف الهی آیت الله سیدبحرالعلوم میردامادی ، سیدمصلح الدین مهدوی ص ۳۳ »

۲- عارف بزرگوار آیت الله سید محمد صالح فرزند مرحوم سید احمد و داماد مرحوم حاج میرزا خلیل (حاکم شرع و امام جمعه سده) بود . نامبرده ازعلماء بزرگوار خمینی شهر بود . در اصفهان با مرحوم آیت الله العظمی آقا سید ابوالحسن اصفهانی در یک حجره زندگی می نمودند و هم بحث بودند . نامبرده پس ازتحصیل فقه و اصول در خمینی شهر سکونت نمودند و دهها سال اقامه جماعت می نمودند و ارشاد و هدایت می کرد. شبهای جمعه دعای کمیل می خواند ، عالمی بود متواضع و بی ریا و ساده زیست بود و مردم از نفس معنوی او در رفع مشکلات خصوصا بیماریها بهره می بردند . در سال «۱۳۳۰» بدرود حیات گفت و در قبرستان ورنوسفادران درنزدیکی مقبره میرمحمد اشرف در بقعه خانوادگی دفن گردید.       « خمینی شهر شهری که از نو باید شناخت ، سید باقر میردامادی ص ۳۱۲ »

مرقد مطهر سلاله السادات مرحوم آیت الله آقا سید محمد صالح میردامادی «ره» اولاد و اعقاب

۳- مرحوم آیت الله سید اسدالله (صدرالاسلام) میردامادی«رحمت الله علیه »   اولین فرزند پسر ایشان سید اسد الله پس از ورود به حوزه علمیه اصفهان وانجام تحصیلات خود در رشته فقه و اصول از طرف علماء برجسته اصفهان آیت الله شیخ محمد تقی نجفی معروف به آقا نجفی و برادرشان آیت الله حاج آقا نورالله به لقب صدرالاسلام ملقب میگردند.نامبرده نوه دختری مرحوم آیت الله حاج میرزا خلیل میردامادی (حاکم شرع و امام جمعه سده ) می باشند. مرحوم آقاسید اسدالله صدرالاسلام میردامادی  فرزند مرحوم آیت الله  آقاسید محمد صالح ، ازعلماء وفضلاء سلسله میردامادی و به فضل وتقوی معروف بوده وعمر شریف خود را در نشر احکام وتبلیغ اوامر و نواهی و اقامه جماعت می گذرانیده است. اساتید ایشان در اصفهان عبارتنداز:    حاج شیخ ابوالقاسم زفره ای معروف به حاج آخوند،  مرحوم آخوند ملا عبدالکریم گزی، مؤلف  تذکره القبور وغیره،  مرحوم آیت الله العظمی آقاسید مهدی درچه ای رحمه الله علیهم.

«یادنامه فقیه اهل بیت،عارف الهی آیت الله سیدبحرالعلوم میردامادی ، سیدمصلح الدین مهدوی ص ۳۴ »

۴- حضرت آیت الله حاج سید محمد میردامادی «مدظله العالی»  دومین فرزند پسر آقا سید محمد صالح حاج سید محمد میردامادی از علماء معاصر و ساکن سده می باشد. عالمی است زاهد و وارسته از شاگردان مرحوم آیت الله آقا سید محمدرضا خراسانی و حکیم فیلسوف فقیه زاهد مرحوم حاج شیخ محمود مفید بیدآبادی می باشد . و بحمدالله تاکنون در قیدحیات و درمسجد و منبر مؤمنین را ارشاد و هدایت مینماید.

)یادنامه فقیه اهل بیت،عارف الهی آیت الله سیدبحرالعلوم میردامادی ، سیدمصلح الدین مهدوی ص ۳۳ (

حضرت آیت الله آقای حاج آقا محمد میردامادی فرزند مرحوم آقا سید محمد صالح در خمینی شهر به دنیا آمد. پس از تحصیل مقدمات در مدرسه میرزا حسین و سپس در مدرسه چهارباغ امام صادق «علیه السلام» اصفهان به تحصیلات فقه و اصول ادامه داد. در محضر درس آیت الله خراسانی و حاج شیخ محمود مفید و آیت الله خادمی و حاج آقا صدر کوپائی استفاده های علمی نمود. و در حال حاضر در محله ورنوسفادران خمینی شهر در مسجد ابراهیم زاغ آباد و مسجد ارسی امیرالمؤمنین «علیه السلام» کوشکباج اقامه جماعت می نماید و با سخنان خود مردم را ارشاد می کند.نامبرده روحانی بسیار متعصب و متعهدی است و در امر به معروف و نهی از منکر غیور وبا شهامت است و به خاندان عصمت وطهارت عشق می ورزد. «خمینی شهر شهری که از نو باید شناخت ، سید باقر میردامادی ص ۳۱۳ »

آیت الله حاج سید محمد میردامادی فرزند مرحوم آیت الله آقا سید محمد صالح از علمای معاصر وساکن سده اصفهان می باشد. عالمی است فاضل و زاهدی وارسته . ایشان در اصفهان در مدرسه میرزا حسین واقع در بازارچه بیدآباد ساکن و به حوزه درس اساتید فاضلی از جمله حضرات آیات آقا سید احمد آقا مقدس، آقای سید حسن مدرس و آقایان کوپائی، طیب و اردکانی حاضر و بطور مجدانه ای به تحصیل مقدمات و سپس به علوم فقه و اصول پرداختند. بعد از مدتی به مدرسه چهارباغ اصفهان (امام صادق علیه السلام) انتقال یافتند. ایشان در سالهای متمادی از محضر درس آیت الله آقا سید محمدرضا خراسانی ، آیت الله حسین خادمی و در رشته حکمت و فلسفه از حوزه درس حکیم ، فیلسوف و عارف مشهور اصفهان آقای حاج شیخ محمود مفید بهره های کاملی گرفتند. ایشان با تعدادی از علماء شهر اصفهان از جمله آیت الله العظمی آقای حاج میرزا حسین مظاهری و مرحوم شهید سید محمد بهشتی و مرحوم حاج آقا مرتضی مدرس همدرس بوده اند. در امر تعلیم شاگردان نیز سعی و تلاش وافری داشته و عالمان متدین و شایسته و فاضلی را به جامعه روحانیت اصفهان تقدیم داشته اند که فی الجمله می توان از حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای حاج آقا مهدی مظاهری و مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای قمی نژاد نام برد.                                                                                                                     تواضع و فروتنی همراه با ساده زیستی که از خصیصه های ذاتی پدر بزرگوارشان مرحوم آقا سید محمد صالح بوده در تمامی دوره زندگانی سرلوحه عمر پر بار و پر برکت ایشان می باشد.

۵- مرحوم آیت الله حاج سید بحرالعلوم میردامادی «ره»

مرحوم حاج سید بحرالعلوم میردامادی فرزند عالم جلیل آقا سید اسدالله صدرالاسلام میردامادی ونوه مرحوم آقا سید محمد صالح، عالم عامل فقیه کامل، عارف زاهد از علماء بزرگوار و از مفاخر علمی سلسله جلیله میردامادیه، در علم و تقوا و ملکات فاضله ممتاز بین الاقران بود. عمر شریف ایشان در تحصیل علم و ارشاد و هدایت و رسیدگی به امور اجتماعی مردم و رفع مشکلات آنان و ترویج دین از راه تبلیغ علمی و عملی صرف گردید . در سال ۱۳۰۶ شمسی و مطابق ۱۳۴۵ قمری در سده ماربین درخاندانی علمی و روحانی متولد گردید. دوران کودکی را در مولد خویش زیر نظر و تربیت پدر دانشمند و مادر با تقوای خویش گذرانید و مقدمات علوم از صرف و نحو و غیره را درآنجا نزد اساتید به خوبی فراگرفت. سپس جهت تکمیل علوم و فضائل به اصفهان و حوزه علمیه این شهر مهاجرت کرده و سپس به قم هجرت نمود و در این دو شهر از اساتید بزرگ و حجج اسلام و آیات الله العظام بهره های فراوان برد.تا به مقامات عالیه علم و عمل رسید. و با کسب اجازات روایی وگواهی اجتهاد و اجازه در تصرف در امور حسبیه به اصفهان معاودت نموده و به تدریس و اقامه جماعت و ارشاد مؤمنین و بیان احکام پرداخت. تا سرانجام پس از یک عمر که تمام آن در راه اسلام و خدمت به شرع مقدس سپری شد دار فانی را وداع گفته و به سرای جاودانی ونعیم الهی شتافت.

اساتید ایشان در اصفهان در فقه واصول واخلاق  وادبیات عبارتند از : مرحوم آقا سید احمد مقدس بیدآبادی حسینی، حاج سید محمد حسن عالم نجف آبادی، شیخ محمد حسین رشتی،شیخ محمد حسین مقدس از اعقاب شهید ثانی،آیت الله حاج آقا رحیم ارباب، آیت الله آقا سید محمدرضا خراسانی حسینی، حکیم و فیلسوف ومفسر بزرگوار حاج آقا صدرالدین کوپائی طباطبائی، عالم حکیم ادیب زاهد سلمان زمان و ابوذر دوران مرحوم حاج میرزا علی آقا شیرازی اصفهانی ، آیت الله مرحوم حاج میر سید علی بهبهانی موسوی  و اما اساتید ایشان در قم عبارتند از : آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبائی بروجردی مرجع عالیقدر، مفسر جلیل مرحوم حاج سید محمد حسین علامه طباطبائی تبریزی ، نایب الامام آیت الله العظمی خمینی رحمه الله علیه موسوی، آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی رضوان الله علیه حسینی رحمه الله علیهم و علی جمیع علمائنا الماضین.

یادنامه فقیه اهل بیت،عارف الهی آیت الله سیدبحرالعلوم میردامادی ، سیدمصلح الدین مهدوی ص ۳۶ »

برگه‌ها : 1 2 3


نویسنده : نویسنده :admin  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :شهریور 28, 1394


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا