اصناف ملائکه

 

در بین همه‌ی اصناف ملائکه، وجوه مشترکی دیده می‌شود :

 

الف – همه‌ی آنها کارگزاران دستگاه خلقت خداوند می‌باشند و بدون اذن حجت معصوم زمان علیه السلام کاری نمی‌توانند انجام دهند.

 

ب – همه‌ی آنها جهت ارتزاق معنوی و نیرو گرفتن محضر حضرت امام‌زمان علیه السلام مشرف می‌شوند یا به عبارت بهتر، هیچگاه از فیض ایشان بی‌نیاز نیستند چرا که حدوثاً و بقاءً، مضاف به حقیقت اهل بیت علیهم السلام به اضافه‌ی اشراقیه هستند.

 

ج – خلقت آنها از نور حضرت فاطمه‌ی زهرا علیهاالسلام است و آنها از وساطت آن بانو معرفت به دیگر از معصومین پیدا نموده و می‌نمایند.

 

د – همه‌ی آنها نور وجود و بقاءشان را از وساطت آن بانوی هستی اخذ نموده‌اند و ذکر دائمی‌شان تسبیح حق تعالی می‌باشد و آن ذکر به منزله‌ی غذای آنها محسوب می‌شود و ما در این کتاب آورده‌ایم که همانطور که مقام تحمید، با مقام نبوت و مقام تکبیر با مقام ولایت سنخیت دارد، مقام تسبیح نیز با مقام عصمت و طهارت (فاطمی) سنخیت دارد.

 

اما گروهی از ملائکه هستند که آنها، ذکر دیگر از اصناف ملائکه را ندارند و آنها ملائکه حیرت « بُهم» می‌باشند چرا که مقام آنان از ملائکه‌ی دیگر بالاتر است و لذا معرفتشان نسبت به نور الهی ( امام معصوم زمان علیه السلام ) بیشتر بوده و در انوار الهی مستغرق و فانی‌اند و لذا ذکر خاصی نداشته و در حیرت محض و فناء کامل بسر می‌برند.

 

شاید آنان همان ملائکه کروبیین باشند همانهایی که قرب معنوی بیشتری به نور الهی (امام معصوم زمان علیه السلام ) دارند در روایت منقول در کتاب بصائر الدرجات آمده است « هنگامی که حضرت موسی علی نبینا و آله و علیه السلام تمنای رؤیت پروردگار نمود یکی از همین ملائکه‌ی کروبیین به فرمان خدا تجلی نمود و کوه در برابر آن تجلی تاب نیاورد و ریز ریز گردید» .

در دعای رجبیه که از حضرت حجت مهدی عجل الله تعالی فرجه نقل شده است پیرامون این ملائکه آمده است : «… البهم الصافین الحافین » یعنی خدایا درود فرست بر ملائکه‌ای که مهر خموشی بر لب زده و در محوریت عرش الهی مانند نگین انگشتری در حال قیام صف بسته اند و آنان لال و الکن از شدت استغراق و فنا در نور الهی‌اند و شاید ابیات ذیل از سعدی شیرازی درباره‌ی ایشان سروده شده است :

 

رفتـی و نمی‌شــوی فرامـــــــوش می‌آیی و می‌روم مـــن از هــوش
شهری متـــــــحدثان حســــنت الا متــــــــحیران خــامـوش

 

 

📚برگرفته از کتاب صهبای کوثر از تألیفات استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی (بحرالعلوم) صفحه 69و70


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :آبان 19, 1396

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا