قسمت8️⃣5️⃣

🔽موضوع :از عوامل طهارت جسمانی، وضو است و دوام طهارت عامل شهادت است

🌳🌼روح شیعه که از مرتبه‌ی علیین و جسم مبارک اهل بیت علیهم السلام است، دارای آن زلالی و پاکی و تجرد ذاتی است و چون مجرد است عاقل و با شعور است و با اختیار، عهد الهی در توحید و نبوت و ولایت را پاسخ مثبت داده است.

 

🌳🌼از جمله برکات تجلی طهارت فاطمی علیهاالسلام در قلب انسان، توسعه رزق است چرا که رزق پاک الهی از طرف خدای مهربان و طهور، طبق سنخیت بر دل پاک نزول می‌کند و این مسأله با ثروتمند شدن عده‌ای از راههای غیر مشروع تفاوت دارد.

 

🌳🌼یکی از عوامل طهارت جسمانی، وضو است و البته روایات هم به وضو و هم به طهارت باطنی دلالت دارد همانند روایت نبوی :
«دُمْ علی الطهارهِ یُوَسِعْ علیک الرزقُ»‌ و «أدِم الطهارهَ یَدُم علیکَ الرزقُ‏ : بر طهارت خویش مداومت کن تا رزقت وسیع گردد. »

 

🌳🌼 امثال این روایات در جوامع روائی بسیار نقل شده مثل دوام طهارت که عامل شهادت است : « إِذَا مِتَّ عَلَى طَهَارَهٍ تکونُ شَهِیداً » . (یعنی اگر با طهارت از دنیا رفتید، با مقام شهادت از دنیا خارج شدید چه طهارت به معنای وضو باشد و چه طهارت به معنای صفات طهارت است و البته وضو هم با ولایت معصومین علیهم السلام طهارت بخش است.

 

🌳🌼رسیدن به مقام شهادت در راه خدا و در دفاع از حریم حرمت اهل بیت و قرآن در جهاد اصغر یا رسیدن به مقام شهادت و شهود حقایق هستی و انوار عترت طاهرین علیهم السلام که محصول جهاد اکبر است یا توسعه دادن خداوند رزق مؤمن را، چه رزق مادی و چه باطنی و علمی و معنوی، مشروط به دوام طهارت است و طهارت در اینجا به معنای طهارت روح است ولی طهارت جسم و حواس هم در آن، دخیل است و طهارت الهی در آن باعث برکت رزق مادی و معنوی است و واضح است که صاحب و مظهر برکت و طهارت در نظام هستی حضرت زهرۀ الزهرا علیهاالسلام می‌باشد.

ادامه دارد…

📚برگرفته از کتاب صهبای کوثر از تألیفات استاد حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدحسین میردامادی (بحرالعلوم) صفحه 79


برچسب ها برچسب ها : , , , , , , , , ,
نویسنده : نویسنده :سید محمد هادی  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :دی 5, 1396

دیدگاه ها مسدود شده اند .

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای حجت الاسلام استاد سید محمد حسین میردامادی محفوظ می باشد .

قدرت گرفته از : شبکه اطلاع رسانی صبا